הכל אודות צילום קווי ביוב

מערכת הביוב מגיעה אל כל בית פרטי, בניין מגורים או מבנה אחר, ותפקידה הוא לסלק את מי הדלוחין שמגיעים מכלי הסנטריה השונים – בדגש על האסלה אך גם מהאמבטיה, מכיורים וכדומה. לעיתים במערכת זו נוצרות בעיות ותקלות, החל בסתימות ועד לדליפות, דבר המצריך תיקון, פתיחת סתימה או החלפה של הצנרת. ואולם, בראש ובראשונה יש לבצע צילום צנרת ביוב על מנת לזהות את מקור הבעיה, מהותו ומיקומו.

מה קורה בעת תקלה בצנרת הביוב

צורת ההתבטאות של תקלה במערכת הביוב תלויה בסוג הבעיה ובמיקומה. כך למשל, אחת התופעות השכיחות ביותר היא ריחות עזים שיוצאים מהקרקע שמחוץ לבית או מתחת לרצפות, חודרים דרך החלונות וכדומה. מדובר בריחות עזים עד מאוד הפוגמים באיכות החיים ומחייבים טיפול מהיר. בעיה חמורה נוספת היא סתימה הגורמת לכך שהמים לא יורדים מנקודות הקצה השונות, למשל מהאסלה. במצב זה, לא ניתן עוד להשתמש באופן תקין או בכלל במוצרי הקצה, דבר היוצר בעיה מעיקה על ההתנהלות השוטפת וכמובן גם היא מצריכה טיפול מהיר.

סתימה בקו הביוב עשויה לגרום להצפה במקלחת

עוד בעיה עם תוצאות קשות מתבטאת בהגעה של המים אל רצפות או קירות הבית. לדוגמא, עלייה קפילארית היא מצב שבו בניגוד לכוח המשיכה, המים הנוזלים מהצנרת דווקא עולים למעלה. הם עושים זאת בצורה של נימים דקים המטפסים במעלה הקירות, לרוב בדירות ובתים צמודי קרקע אך לעיתים גם בקומות אחרות. הרטיבות תופיע בחלק התחתון של הקיר והיא יכולה לעלות עד לגובה של כמטר אחד, דבר המתבטא בין היתר בהיווצרות של עובש, בטיח מתקלף, בכתמים, התנפחות ומן הסתם גם בריחות חריפים.

מעבר לכך, בעיה בצנרת הביוב יכולה ליצור מפגעים נוספים, החל בנזילות המופיעות בין קומות של מבני מגורים משותפים, ועד לעידוד צמיחה של שורשי עצים באזור הצנרת – דבר שיוביל לפגיעה בהמשך כפי שנתאר להלן.

צילום קו ביוב לאיתור הבעיה

מערכת הביוב עוברת באזורים סמויים מהעין ולא פעם מתחת לקרקע. אמנם מדובר בצינורות בקטרים יחסית גדולים, שאמורים להיות בעלי עמידות רבת שנים, אולם לא פעם מתקיימות תקלות שצריך לאתרן בכלים מקצועיים. למעשה המערכת מורכבת מהרבה מאוד חלקים וצינורות שהולכים ומתפתלים, ובתוך כך עוברים בהם לא רק מים אלא גם חומרים מוצקים כגון מגבונים לתינוקות, תחבושות היגייניות, חומרים המגיעים מסבונים ומוצרי קוסמטיקה, נייר טואלט, שיערות ועוד. באופן תקין המים שוטפים את החומרים האלו הלאה בתוך המערכת ולא נוצרת בעיה, אך לפעמים החומרים נתקעים בין ההסתעפויות, נדבקים לדפנות של הצינורות וכדומה, וכך נוצרת סתימה.

בעיה נפוצה נוספת המצריכה צילום צנרת ביוב היא בלאי ופגמים במערכת עצמה. כך לדוגמא, ייתן שבמערכת עובר לחץ גבוה מדי המביא לכך שצינורות ישנים הולכים ומתנפחים, וייתכן שישנם גורמים חיצוניים הסותמים את המערכת או סודקים את הצנרת. לדוגמא, שורשי עצים החודרים לצנרת הביוב הם תופעה מוכרת.

יש לזכור כי בתוך הביוב זורמים חומרים שמבחינתו הם בלתי שמישים, אולם עבור העצים מדובר בחומר אורגאני שהינו מזון עשיר ורב ערך. כאשר ישנה נזילה קטנה, אפילו בלתי מורגשת בקו הביוב, שורשי העץ מבחינים במקור המים ומתחילים לגדול בכיוונו. עם הזמן הם גם מצליחים לחדור אל נקודות חלשות יותר במערכת, שהינן נקודות החיבור בין הצינורות בדרך כלל. עם החדירה הם מצליחים גם להגיע אל מקור המים והמזון, ולאורך הזמן השורש הולך ומתרחב בהדרגה.

ככל שהוא מתרחב כך גדל החור/הסדק בצנרת והנזילה הולכת וגדלה. כמו כן, השורש בעצמו מתפשט בתוך הצנרת ועוצר חומרים קשים שאלמלא כן היו נשטפים עם המים. כך נוצרת בהדרגה סתימה. יתר על כן, שורשי עצים הגדלים ליד צנרות ביוב גם גורמים לתזוזה של צינורות וחיבורים, דבר היוצר לחצים על מרכיבי הצנרת ושוב לבעיה המתבטאת בנזילה, בחסימה או בפיצוץ.

 

באילו כלים משתמשים לצורך צילום צנרת ביוב

כמעט תמיד בעיה בצנרת ביוב, בין אם סתימה, שבר, סדק, שורש עץ וכדומה – יהיו במקום נסתר מהעין. לכן, יש צורך לעשות שימוש באמצעים מתקדמים של צילום צנרת ביוב לצורך איתור מקורה המדויק של הנזילה. מדוע אמצעים אלו דרושים? מפני שבלעדיהם לא תהיה ברירה אלא להתחיל לחפור באדמה, לפרק רצפות, לשבור אריחים וקירות וכדומה – רק על מנת למצוא את מקור הנזילה.

אם ניקח בחשבון שהמיקום המדויק אינו ידוע, נבין מדוע בעבר התמודדות עם בעיות אלו הייתה מורכבת ויקרה. תארו לעצמכם את שיעור הנזק, הלכלוך ושעות העבודה הנדרשות בדרך של ניסוי וטעייה, רק על מנת להגיע אל המיקום הנכון. האמצעים המתקדמים של צילום קווי ביוב הופכים את המלאכה להרבה יותר יעילה ומהירה, ללא גרימת נזקים מיותרים, ללא צורך בהתערבות מאסיבית של ציוד כבד במרבית המקרים, וכמובן תוך חיסכון משמעותי בהוצאות.

את בחירת האמצעים המתאימים עושה איש המקצוע בהתאם לניסיונו המצטבר, היכרותו עם המערכות על אורכן וקוטר הצינורות שלהן, האופן שבו הבעיה מתבטאת ועוד. לדוגמא, ישנם מצבים שבהם הבעיה בצנרת הביוב ניכרת בכתמים ורטיבות ההולכים ומתפשטים על הקירות, כפי שתיארנו לעיל. ניסיונו של בעל המקצוע מאפשר כבר בהתחלה למקד את נקודות החיפוש האפשריות, כמו גם לשער את היקף וחומרת הבעיה.

בהמשך ייעשה שימוש בציוד מתקדם כמו המצלמה התרמית. מצלמה זו יכולה לעזור לזהות כשלים בצנרת העוברת בקיר או ברצפה, והיא פועלת על טכנולוגיה של זיהוי פליטת אנרגיה מעצמים שונים. ביכולתה לזהות גם מבעד לקיר או לרצפה את חתימת האנרגיה ייחודית של המים, ולזהות הפרשי טמפרטורות היכן שלא אמורים להיות כאלו. התמונה המתקבלת על הצג מאפשרת לבעל המקצוע לדעת מהיכן בקירוב יוצאים המים, כלומר היכן מקור הנזילה. כעת ניתן להגיע אל הנקודה הרצויה ולטפל בה.

מצלמה תרמית לצילום קווי ביוב

אמצעי נוסף הוא מצלמה עם סיב אופטי. כאן מדובר למעשה במעין צינורית ארוכה שניתן להחדיר אל תוך קו הביוב, אשר בקצה שלה יש מצלמה. לאור היכרותו של איש המקצוע עם מערכת הביוב ופיתוליה, הוא בוחר את הנקודה הרצויה להחדרת הסיב האופטי, ודוחף את הצינור לאורך המערכת.

כך אפשר לזהות למשל שורשים שחדרו לצנרת, לזהות מקורות של הצטברות חומרים מוצקים הגורמים לסתימה, וכדומה, ולטפל בהם בהתאם. יש לציין כי קיימים סוגים רבים של מצלמות המחוברות לסיב אופטי, למשל מצלמות בעלות מנגנון דחיפה חזקה לתוך הצנרת, מצלמות שיש להן מדי מרחק וגלאים המאפשרים לדעת במדויק מה המרחק שעבר הסיב, מצלמות שמקיפות 360 מעלות, וכמובן גם מסך שעליו מתקבלות התמונות מתוך הצנרת. 

יש לציין כי במערכות ביוב מאוד גדולות ניתן גם לעשות שימוש בציוד המכונה רובוט לצילום של קווי ביוב. הרובוט הוא למעשה מצלמה המותקנת על ידי מיכון שמסוגל להתגבר על מכשולים המצויים בדרכו, והוא נשלט על ידי איש המקצוע באמצעות שלט רחוק. עוד אפשרות שלעיתים מניבה תוצאות ולא מצריכה ציוד מתקדם כלשהו, היא פשוט הצפה של הצנרת. במקרים מסוימים הצפה פשוטה שכזו, יכולה לאפשר לעין מקצועית להבחין במיקומים בהם ישנו כשל בצנרת.

את מי להזמין לצורך צילום קווי ביוב?

כפי שניתן להבין, צילום קווי ביוב הוא משימה המצריכה שילוב של ידע מקצועי מעמיק ביחד עם ציוד ייעודי. למעשה, לא כל האינסטלטורים יודעים או מעוניינים להתעסק עם צילום צנרת ביוב, ורבים מהם בוחרים להתמקד בבעיות בפנים הבית ולא מחוצה לו. לכן, בשלב הראשון יש לוודא שאיש המקצוע שחשבתם עליו אכן יכול לתת מענה גם לנושא הזה. את המידע ניתן להשיג משיחה טלפונית איתו וכן מכניסה לאתר האינטרנט שלו המפרט מה הם תחומי עיסוקו והתמחותו. וגם לאחר מכן, חשוב לוודא כי הוא מחזיק בציוד ייעודי הולם.

בנוסף, ישנה משמעות לוותק והניסיון של איש המקצוע. הניסיון המצטבר והידע שנרכש לאורך השנים יכולים להתבטא באיתור מהיר ויעיל יותר של הבעיה בצנרת הביוב, וגם ביכולת להציע פתרונות נכונים, אמינים ועמידים לטווח הארוך. לכן, אל תתביישו לשאול את איש המקצוע אודות ניסיונו בכלל, ובתחום הצילום של קווי ביוב ומתן פתרונות להם בפרט.

עוד סוגיה שחשוב לוודא היא כמובן זמינותו של איש המקצוע עבורכם. אפילו אם אין ריחות חזקים כעת חשוב לזכור שהבעיה יכולה להחמיר עד מהרה, ושיש לטפל בה בהקדם. בתוך תקופה קצרה אתם עלולים למצוא את עצמכם עם קושי לתפעל כלי סנטריה בבית, עם בעיות רטיבות בקירות, ועם ריחות עזים הפוקדים את חללי המבנה. אז אם בעל המקצוע אינו יכול לתת מענה בזמן קצר, פנו אל אדם מיומן אחר. 

לבסוף, לגבי סוגיית העלויות. חשוב להבין שאין מחירון אחיד עבור צילום קווי ביוב, המחייב את כל העוסקים בתחום. יחד עם זאת, אם תפנו למספר בעלי מקצוע ו/או תבדקו את אתרי האינטרנט שלהם, תראו שקיים טווח מחירים מקובל פחות או יותר עבור צילום קו הביוב. בדקו את הצעת המחיר שקיבלתם מול טווח המחירים המקובל ואם ישנו הבדל משמעותי למעלה או למטה, נסו להבין מדוע.

למשל, האם יש הצדקה למחיר הגבוה עקב ציוד משוכלל במיוחד שמחזיק בעל המקצוע, או בגלל ניסיון רב ומומחיות מיוחדת שצבר בנושא זה? או שמא המחיר מופקע? מאידך, האם המחיר הנמוך שהציעו לכם משקף תפיסת שירות הוגנת ורצון להפוך אתכם ללקוחות קבועים וממליצים, או שמא העלות הנמוכה באה על חשבון הרמה המקצועית, הניסיון וטיב השירות שתקבלו?

לפרטים נוספים על צילום צנרת ביוב, לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות ולהזמנת העבודה, הנכם מוזמנים לפנות אל חברת הידרוצ'ק.

קבלו הצעת מחיר משתלמת עוד היום

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם