בדיקת בית ודירה לפני קנייה

קניית בית או דירה היא ההוצאה וההשקעה הגבוהה ביותר בחייו הפרטיים של אדם, ומתפרסת על פני שנים רבות. מטבע הדברים, הקונים מעוניינים לקבל תמורה מלאה והולמת לכספם, לא רק מבחינת בית או דירת החלומות שעונים על כלל צרכיהם, אלא גם ברמה הבסיסית של תקינות התשתיות השונות – לרבות מערכת האינסטלציה. לכן, ישנה חשיבות רבה לביצוע בדיקת דירה לפני קנייה, המאפשרת לקבל תמונת מצב מקצועית וחוות דעת אובייקטיבית מטעם בעל מקצוע מיומן.

 

ההצדקה לביצוע הבדיקה

ראשית, ישנה חשיבות מובנת מאליה לביצוע בדיקת בית לפני קנייה, כפי שמשתמע מהשורות שלעיל. אתם רוצים כמובן להיכנס לבית שלם ותקין מכל בחינה, כולל מערכות המים שלו. שנית, צריך להבין כי בעיות במערכות אינסטלציה הן תופעה שכיחה מאוד, בעיקר אם מדובר בדירה שקונים מיד שנייה, אך לא פעם גם בדירות חדשות מקבלנים קיימות בעיות. את הבעיות השונות נתאר בהמשך. אחד הקשיים המהותיים טמון בכך שאדם מהשורה שמתכוון לקנות דירה או בית, אינו יודע לזהות בעיות בתשתיות כגון צנרת המים והדלוחין, נזילות מים סמויות וכדומה. על כן, הוא עלול לחשוב שהנכס במצב תקין לחלוטין מבחינה זו, ורק לאחר שכבר חתם על החוזה, התחיל להתגורר או להשכיר את המקום, ונפרד מכספו – מתגלים הליקויים. 

מהצד השני קיים המוכר שמעוניין מן הסתם לקבל תמורה גבוהה ככל האפשר על הנכס שלו, עם מינימום הוצאות. לכן, למרבה הצער, לעיתים מסתירים בעלי נכסים פגמים שונים ואף מהותיים במערכת האינסטלציה, שהם כאמור נפוצים למדי ובעיקר אם מדובר במבנה ותיק. יתר על כן, ייתכן שהמוכר בעצמו אינו מודע לבעיה בצנרת המיושנת או לבעיית איטום הולכת ומחמירה, אשר אותותיה ייראו רק בעוד שנה או שנתיים. לכן, הוא בעצמו משוכנע שהנכס במצב תקין מבחינה זו, והדבר מגולם במחיר. בדיקת דירה לפני קנייה מאפשרת להימנע מתקלות כאלו.

 

חומרתן של בעיות אינסטלציה

יש אנשים הסבורים כי בעיות אינסטלציה אינן משמעותיות במיוחד, ניתן לחיות איתן, ובוודאי שלא מבטלים עליהן עסקה. נכון שניתן בהחלט לתקן את הליקויים, אולם חשוב שתבינו שליקויים בתשתית המים של המבנה עלולה לגרום לצרות צרורות. כך למשל, אם ישנן נזילות סמויות בחלקים שונים של המבנה, בין אם מדובר בבעיית איטום, בנזילה או פיצוץ של הצנרת העוברת בקירות, או צנרת ביוב חיצונית שנסדקת ונסתמת, הדבר יתבטא בפגיעה משמעותית באיכות החיים. לדוגמא, רמת הלחות הגבוהה שתיווצר עקב הנזילות תפגע בדרכי הנשימה, בעיקר אם מדובר באנשים בעלי מערכת נשימה חלשה ממילא. כמו כן, הלחות מהווה כר פורה לחיידקים, פטריות, עובש וכדומה, העלולים בהחלט להזיק לבריאות.

מעבר לכך, בעיות במערכת האינסטלציה נוטות להחמיר עם הזמן והמפגעים שלהם מחריפים. הדבר עלול להתבטא למשל בנזקים לתכולת הדירה, בכתמים על הקירות והתקרה, ברטיבות ברצפה ובפגיעות במרכיבים של הדירה עצמה. זאת בנוסף לתקלות שיופיעו בכלים סנטרים החל מהכיורים ועד לאסלות, דבר שיפגע באיכות החיים ובהתנהלות היומיומית. נכון, אפשר וצריך לתקן את התקלות האלו, אך השאלה היא מתי זה יקרה ועל מי תיפול האחריות וההוצאה. זכרו שההוצאות עלולות להגיע בקלות לאלפי שקלים ועוד הרבה מעבר לכך במקרים חמורים, מה שיהפוך בסופו של דבר את העסקה להרבה פחות משתלמת מבחינתכם, וזאת עוד לפני שהזכרנו את מפח הנפש, הכעסים והטרדות.

 

מה נותנת לכם הבדיקה?

בדיקת דירה לפני קנייה עשויה להביא לשתי מסקנות כלליות. הראשונה, שאין כל בעיה במערכות האינסטלציה כולל הכלים הסנטרים שבדירה. אם כך, מזמין הבדיקה יכול להיות רגוע בידיעה שהוא מקבל לידיו נכס תקין מבחינה זו. המסקנה השנייה היא שקיימת בעיה במרכיב כזה או אחר של מערכת האינסטלציה בדירה. בעל המקצוע שמבצע את הבדיקה יבאר ויפרט בדיוק מה הבעיה, כיצד היא מתבטאת ומה נדרש לצורך תיקונה, כולל העלויות המשוערות של התיקונים. המידע הזה נותן לכם בראש ובראש תמונה אובייקטיבית ונכונה לגבי מצב הנכס מבחינת תשתיות המים. בנוסף, תוכלו להשתמש בו בשתי דרכים עיקריות.

הדרך הראשונה היא פשוט לוותר על העסקה, אולי מכיוון שאתם מרגישים שבעל הנכס לא היה הוגן אתכם, מכיוון שיש לכם אופציות אחרות וטובות יותר, או מסיבות אחרות. הדרך השנייה היא לפנות עם המידע אל בעל הנכס ולדרוש לשנות את תנאי העסקה. לדוגמא, אם צפויים תיקוני ליקויים בסך עשרת אלפים שקלים בתשתיות האינסטלציה, תוכלו לדרוש שהעלות הזו תרד ממחיר הדירה המבוקש. אפשרות נוספת היא להתנות את החתימה על חוזה המכר בכך שהמוכר יבצע את התיקונים הנדרשים על חשבונו, בעוד המחיר נותר על כנו, וכך תיכנסו לנכס תקין לחלוטין שאף עבר שדרוג וחידוש של כמה תשתיות מים.

בהקשר זה יש להדגיש את ההבדל בין דירה מיד שנייה לבין דירה חדשה מקבלן. אמנם בדירות חדשות הסיכון לתקלות בתשתית האינסטלציה הינו נמוך בהרבה לעומת מבנים עם תשתיות וותיקות וישנות, שכבר עמדו בעומסים רבים וסבלו מבלאי. יחד עם זאת, המציאות מוכיחה שגם בדירות קבלן קיימים ליקויים, הנובעים בין היתר משימוש בציוד לא תקני או לא איכותי, מהתקנה לא טובה, מאיטום שגוי וכדומה. הבשורות הטובות הן, שלפי חוק הקבלן מחויב בתיקון הליקויים על חשבונו, או על ידיו, אך זאת עד לתקופה מסוימת. זאת אומרת שאת הבדיקה חשוב לבצע כמה שיותר מוקדם ובטרם עובר זמן האחריות הקבוע בחוק. 

לעומת זאת, בדירות יד שנייה החשיבות עוד גדולה הרבה יותר. במקרה זה אין כל תקופת אחריות: עליכם מוטל לוודא את תקינות ומצב הנכס שאתם קונים, ומלבד ליקויים באמת מהותיים וקשים שהוסתרו במכוון על ידי המוכר, קשה להאמין שבית המשפט יפסוק כי עליו לשאת בהוצאות תיקונם. לכן, בדירות מיד שנייה יש לפקוח שבע עיניים, ובוודאי שלא לחתום על חוזה המכר לפני בדיקה של כלל התשתיות (לא רק המים).

 

בדיקה יעילה שמצדיקה את עצמה

אמנם בדיקת בית לפני קנייה כרוכה בהוצאה מסוימת, אולם המחירים לא בשמיים והם בהחלט מצדיקים את עצמם בחיסכון האפשרי של הוצאות מיותרות בהמשך, במניעת עוגמת נפש, ובשקט הנפשי שלכם. מדובר בבדיקה העוברת למעשה על כלל תשתיות האינסטלציה בדירה, בה נעזר הבודק בכלים מתקדמים כגון סיב אופטי ומצלמה תרמית, מד לחות ומכשיר גז, ואף מכשיר שמע. כל אחד מהמכשירים הללו הוא בעל יכולת מיוחדת לזהות פגמים, סדקים, שברים, סתימות ונזילות בצנרת המים והדלוחין של הבית, בעיות שלרוב לא ניתן לרוב בעין בלתי מזוינת ולאדם מהשורה קשה מאוד לחשוד בנוכחותן. בנוסף לכך, בעל המקצוע בוקר כמובן את תשתיות המים הגלויות החל מן הברז הראשי של הדירה ושעון המים, דרך החיבורים למכשירי הקצה, הכיורים והמקלחת, האסלה וכל כלי סניטרי אחר המצוי בנכס.

 

הזמנת בדיקת בית לפני קנייה

חברת הידרוצ'ק מחזיקה בניסיון של למעלה מ- 18 שנה באיתור נזילות בצנרות מים, ביוב ובדיקת תשתיות. אנו מחזיקים בציוד מתקדם שמקנה פתרונות מהירים ואיכותיים בלי צורך לבצע הרס מיותר בדירה/בבית הנבדקים. הניסיון הרב שלנו בעבודה עם לקוחות פרטיים, כמו גם וועדי בתים, חברות בנייה וחברות ביטוח, עומד גם לרשותכם ויאפשר לכם לקבל תמונה מהימנה, מקצועית ומקיפה של מצב תשתיות המים בנכס. למידע נוסף בנושא ולהזמנת בדיקת דירה לפני קנייה, הנכם מוזמנים לפנות אלינו.

קבלו הצעת מחיר משתלמת עוד היום

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם