אודות בדיקת רטיבות בקיר

גיליתם סימני רטיבות על קירות הבית או המשרד? יש לכם חשד לנזילה מאחורי הקיר? אם כן, כדאי להזמין את המומחים של הידרוצ'ק בהקדם האפשרי על מנת לבצע בדיקת רטיבות, להבין האם קיימת באמת בעיה, ואם כן – מהו מיקומה המדויק, מה היקפה וסוגה, וכמובן מה נדרש כדי לתקנה. 

מה גורם לרטיבות בקירות?

רטיבות בקיר הבית היא מצב נפוץ מאוד שיכול להתקיים הן בקירות פנימיים והן בחיצוניים, וזאת בנוסף למרכיבים נוספים של המבנה כגון הרצפות, החלונות או התקרה. הרטיבות יכולה להופיע בדרגות שונות של חומרה ועקב גורמים שונים. 

לדוגמא, גורם שכיח מאוד שבגללו ישנה רטיבות בקירות הינה חדירת מי גשמים. אמנם החורף בישראל אינו קשה במיוחד אך עדיין מדובר בכמויות מים בלתי מבוטלות הניתכות משמיים, ובמידה שיש כשלי איטום בקירות המים עלולים לחלחל דרך השכבות פנימה. לעיתים מדובר בכשלים שמדובר בעבודות האיטום הראשוניות שבוצעו בבית או בדירה, למשל שימוש בחומרים שאינם איכותיים  או ביצוע לקוי של מלאכתם האיטום, ולעיתים מדובר בבלאי והתיישנות של מרכיבי האיטום, דבר המביא לחלחול המים פנימה.

עוד נקודה בעייתית בבתים פרטיים ובדירות גג היא הגגות, בהם יש לפעמים בעיות ניקוז, למשל בעיה במבנה שמובילה לחוזר ניקוז של המים, התאספות של מים בנקודות ספציפיות עקב חסימת המרזב, וכן בעיות וכשלי איטום בשכבות הגג עצמן. כך, המים הנאספים חודרים בהדרגה דרך הגג ובחיבורים לקירות, מחלחלים למטה ומתפשטים, ולבסוף הסימנים נראים על גבי הקירות או על התקרה. 

כידוע, בתוך הקירות של בתים ודירות עוברת צנרת המעבירה את המים אל כלי הסניטריה והצרכנים השונים, כגון הכיורים, מדיח הכלים, המקלחת וכדומה. 

לעיתים ישנם כשלים בצנרת זו שיכולים להיגרם עקב שימוש באמצעים לא איכותיים, עקב בלאי הולך ונמשך לאורך השנים של רכיבים מסוימים, עקב עלייה לא מבוקרת בלחצי המים לאורך היום, ועוד. כשלים אלו יתבטאו בסופו של דבר בהתרופפות והיסדקות, ומכאן בחלחול של מים ברמת חומרה כזו או אחרת מצנרת האינסטלציה הפנימית אל הקירות. 

סיבה נוספת לבעיית רטיבות בקירות היא חדירה של מי גשמים, לרוב מבעד לגג אך לעיתים גם דרך הרצפה או דרך הקירות עקב בעיות איטום. כמו כן, לעיתים הרטיבות בדירות קרקע מגיעה כתוצאה מעלייה של מי תהום, והיא הולכת ומתפשטת גם אל הקירות. 

כמובן, אחד המקורות העיקריים לבעיות רטיבות בבית בכלל ובקירות בפרט, הוא חדר האמבטיה והמקלחת, שכן הרטיבות שלו עלולה לחלחל בדרך איטום לא טוב אל חדרים אחרים בבית.  

יש לציין כי לעיתים רטיבות בקירות יכולה להגיע גם מלמטה, כלומר מהרצפה. לדוגמא, ישנה תופעה המכונה עלייה קאפילרית של מים. אנו רגילים לחשוב על מים כיורדים למטה, אולם במצבים מסוימים כמו עליית מי תהום עקב גשמים ו/או הצטברות מים מתחת למבנה מסיבה אחרת, המים חודרים דרך כשלי איטום ברצפה, מוצאים סדקים ונימים בקירות ומטפסים דרכם למעלה. זוהי רטיבות בקיר שמקורה למעשה מלמטה. 

אלו היו רק כמה דוגמאות לבעיות שיכולות לעמוד מאחורי רטיבות בקירות  פנימיים וחיצוניים, וישנן עוד רבות אחרות. לדוגמא, מקור הבעיה יכול להיות בחיפויי קירות שינם תקינים, במרפסת שאינה אטומה כראוי בעונת החורף, בבעיות אטימות של מפתחי חלונות המובילות לזליגת מים בסביבתם, וכמו כן יכולות להיות בעיות שמקורן בעבודת טיוח בלתי איכותית, בעיה בניקוז אל מערכת הביוב, צינור שהתפוצץ ועוד.

למה צריך בדיקת רטיבות מקצועית?

לכאורה, כל אחד יכול לעשות בדיקת רטיבות בקירות. הרי אתם רואים שישנה רטיבות על הקיר או כתמים צהובים-חומים-ירוקים, או התקלפות של טיח וכדומה. מה יכול להיות יותר פשוט מהמסקנה, שיש בעיית רטיבות בקיר? ואולם, בפועל הדברים יותר מורכבים. 

אם קראתם את הדוגמאות שהובאו לעיל אתם בוודאי מבינים שמקור הבעיה נמצא מאחורי קיר אטום לעין, ולעיתים הוא אפילו לא מאחורי ובתוך הקיר, אלא בכלל בגג, ברצפה ואפילו בקומה מלמעלה בחדר האמבט והשירותים של השכנים. יתרה מכך, לעיתים ישנו רק חשד לבעיית רטיבות עקב סימנים קלים בלבד, ואין דרך לוודא את הדבר בעין בלתי מזוינת.

על מנת לקבל מענה ברור ומדויק לסוגיות אלו חייבים להזמין בדיקת רטיבות מקצועית. לכאורה, הייתם יכולים לוותר על בדיקת הרטיבות וישר להזמין איסנטלטור או בעל מקצוע אחר לבצע תיקון. אנו בטוחים שבעל המקצוע היה מגיע לדירה וממליץ לבצע בדיקת רטיבות בקירות, אבל אם לא – היה עליו להתחיל לחפש אחר מקור הבעיה כדי לתקנה. 

לשם כך היה צורך לקדוח ולשבור חלקים מהקיר, להרים אריחים מהרצפה, להסיר חיפויים וכן הלאה, כי הרי הבעיה אינה גלויה לעין ומסתתרת במקום כלשהו. לאחר זמן ממושך של עבודה מלכלכת ומרעישה, ייתכן שהיה בעל המקצוע מגיע אל המקור. אולם בשלב זה כבר נעשו נזקים כה חמורים לדירה עצמה, עד שההוצאות על תיקון בעיית הרטיבות יתגמדו אל מול תיקון הנזקים למבנה.

לעומת זאת, בדיקת רטיבות מקצועית מאפשרת לגלות בצורה הרבה יותר מהירה, נקייה, זולה וחכמה את מקור הבעיה, באופן מדויק ומשתלם עבורכם.

בדיקת רטיבות – מה זה בכלל אומר?

תהליך בדיקת רטיבות בקירות מתחיל בשיחת טלפון שלכם איתנו, ובה אנו מנסים לקבל כמה שיותר פרטים אודות הבעיה, למשל מה הסימנים שאתם רואים, היכן הם מופיעים, האם זו תופעה חד פעמית של הזמן האחרון או שמופיעה בכל חורף, מה חומרת הבעיה, האם יש עוד נקודות חשודות בבית וכדומה. 

לאחר מכן אנו מתאמים מולכם את המועד הנוח לבדיקה ומגיעים עם ציוד רלוונטי בזמן שנקבע מראש. 

עם ההגעה אנו סוקרים את בעיית הרטיבות בעין, מבינים את מערך האינסטלציה והניקוז בבית, וייתכן מאוד שכבר יהיו לנו כיוונים וניחושים מושכלים טובים למדי. 

יחד עם זאת, על מנת להיות מדויקים לחלוטין נעשה שימוש בכלים מיוחדים המאפשרים לראות ולשמוע דרך קירות. לדוגמא, ייתכן ונעשה שימוש במצלמה טרמית הנותנת לנו תמונה של הצטברויות מים באזורים שאינם גלויים לעין, והיכן שהצטברות כזו אינה אמורה להימצא, ביחד עם תמונה של הצנרת ורכיבים שכנים לאותה נקודה. 

איתור נזילה במצלמה טרמית לתיקון נקודתי של הנזילה

כמו כן, ייתכן שנשתמש במד לחות שנקרא בעגה המקצועית פרוטימטר, שגם הוא מאפשר לזהות את מידת הלחות הקיימת במקומות שאמורים להיות יבשים. מעבר לכך, ישנם עוד מכשירים כגון סיב אופטי, גלאי תוואי, מכשיר שמע אקוסטי ועוד – בהם נשתמש בהתאם לסוג הצנרת, סוג הבעיה ומיקומה.

עם תום הבדיקה נסביר לכם על הממצאים באופן ברור ומפורט, נצייד אתכם בחוות דעת במידת הצורך, ונסביר לכם איזה תיקון יש לבצע ומהן העלויות הצפויות – פחות או יותר.

מתי לבצע בדיקת רטיבות?

לאור ניסיון של יותר משבע עשרה שנים בתחום, אנו יכולים להמליץ לכם בלב שלם להזמין בדיקת רטיבות בקיר בהקדם האפשרי. חשוב להבין ולזכור כי בעיות רטיבות אינן נפתרות מעצמן. 

באותו האופן שבו חור בשן אינו הולך ומשתפר עם הזמן, אלא הולך ומחמיר, כך גם בעיית רטיבות נוטה להיות קשה וחמורה יותר עם הזמן. לדוגמא, הנזקים של בעיית רטיבות בקיר יכולים להחמיר ברמה האסתטית, עם הכתמים, הקילופים והסדקים המופיעים על הקיר ופוגמים באיכות החיים. 

כמו כן, בעיית הרטיבות בצנרת פנימית יכולה לגרום לפגיעה ברכיבים, צינורות, חיבורים וכבלים, ומכאן להחמרה. בנוסף, עם הזמן יכולים להתיישב במקומות הרטיבות עובש, פטריות, חיידקים ונגיפים, שבהחלט לא מומלץ לנשום אותם על בסיס יומיומי, בוודאי אם מדובר בילדים, קשישים או אנשים הסובלים מבעיות במערכת הנשימה. 

הנזקים גם יכולים להגיע אל תכולת הבית או הדירה העשויה מעץ, בין אם מדובר בפרקט עץ, ארונות ושידות, ספרים וכדומה. ולבסוף, מצבים של חוסר טיפול בזמן עלולים להחמיר עד כדי פיצוץ והצפה, ו/או עד כדי נזקים למבנה עצמו שעלות תיקונם יקרה מאוד.

 אנו ערים לכך שיש אנשים המסתייגים ודוחים את הבדיקה עקב שיקולים כספיים. ואולם, חשוב לזכור שהעלויות בהחלט מצדיקות את עצמן, קודם כל בגלל החיסכון בעבודות שבירה מורכבות ויקרות, אבל לא רק. 

לדוגמא, אם מדובר בסכסוך ממושך עם השכן שמתווכח אתכם על מיקום מקור הבעיה, הבדיקה שלנו תביא לסיום הסכסוך וללקיחת אחריות. כמו כן, אם מדובר בדירה יחסית חדשה או ששופצה לאחרונה, שעדיין יש עליה אחריות קבלן, ייתכן מאוד שבדיקת הרטיבות תיכלל בעלויות התיקון שיוחזרו לכם. 

כמו כן, אם נגלה שמקור הבעיה באזור משותף בבניין מגורים, ייתכן מאוד שלא תצטרכו לשאת בעלויות לבד. וכמובן, הבדיקה מאפשרת לכם לשים סוף לפגיעה באיכות החיים ולנזקים המצטברים של בעיית הרטיבות בקירות.

 

לפרטים נוספים בנושא ולשיחת ייעוץ מקצועית ללא עלות או התחייבות, הנכם מוזמנים לפנות אלינו בהידרוצ'ק.

קבלו הצעת מחיר משתלמת עוד היום

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם