בדיקת דירה ובית לפני השכרה

בדרך כלל, כאשר מדברים על בדיקת דירה או בדיקת בית, הידועה גם בשם "בדק בית", מתכוונים לסדרת בדיקות המתבצעות לפני קנייה של נכס למגורים או להשכרה. יחד עם זאת, ישנו מצב נוסף שבו בדיקות דומות נדרשות והוא לפני השכרה של הנכס על ידי בעליו לדיירים. חברת הידרוצ'ק מבצעת את כל הבחינות הנחוצות לצנרת ולנזילות בחלק מתוך בדיקת דירה לפני השכרה.

מתי צריך בדיקה?

כאמור, במרבית המקרים בדק בית נעשה על ידי הקונה המתעניין בקניית הנכס, כאחד השלבים האחרונים שבטרם חתימה על החוזה. ואולם, במקרה של בדיקת בית לפני השכרה לא המשכיר או שמזמין את הבדיקה אלא בעל הנכס עצמו. לפני שנסביר מדוע צריך את הבדיקה הזו נספר מתי מזמינים אותה. על פי רוב, מזמינים את הבדיקה כאשר מחליטים להעמיד נכס מסוים, שעד כה התגוררה בו הדיירים הקבועים, להשכרה לגורם אחר.

כלומר, מדובר בנכס שרק עכשיו עומד להיכנס לשוק השכירות. לחילופין, הבדיקה מוזמנת עבור נכסים שהושכרו מזה תקופה ארוכה לדיירים כלשהם, וכעת עם יציאתם מעוניינים לבצע בדיקה שתוצאותיה ישפיעו על מחיר השכירות החדש שייגבה.

מעבר לכך, בדיקת דירה לפני השכרה עשויה להידרש גם בהחלפות יותר תדירות של שוכרים, ובעיקר אם מדובר במבנה יחסית ישן. במקרה זה רוצה בעל הדירה לוודא את תקינות המערכות והתשתיות, דבר שישפיע על מחיר השכירות כפי שנסביר להלן.

איתור נזילה במצלמה טרמית לתיקון נקודתי של הנזילה

מדוע חשוב לבצע את הבדיקה

למעשה, יש שתי סיבות עיקריות לביצוע בדיקת בית לפני השכרה. הסיבה הראשונה קשורה למצב הנכס בפני עצמו. מטבע הדברים, בעליו רוצים לדעת כי הוא מצוי במצב תקין ואיכותי, או לחילופין לדעת על בעיות הקיימות בו ובמידת הצורך לדאוג לתיקונן. לדוגמא, אנו מבצעים את כל נושא בדיקת הצנרת, הרטיבות והנזילות. לא פעם הבדיקה מגלה שישנה צנרת ישנה ודולפת, שיש כשלי איטום בקירות או בתקרה, שיש חסימות ניקוז וכן הלאה.

בעיות אלו עלולות בהחלט להתבטא בפגיעה באיכות החיים של השוכרים, באיכותו של המבנה עצמו, ואף עלולות להחמיר ולגרום לנזקים לאורך זמן. לעומת זאת, ייתכן שהבדיקה תעלה שמצב מערכת האינסטלציה בבית מצוין ואין צורך לבצע כל תיקון, כגון החלפת כלי סניטריה, החלפת רכיבים וחיבורים של הצנרת, וכדומה.

הסיבה השנייה והמקבילה לביצוע בדיקת בית לפני השכרה, קשורה למחיר השכירות שניתן לגבות ולשיקולים כלכליים של בעל הנכס. לדוגמא, ייתכן שבבדיקה נגלה שישנה מערכת צינורות ישנה בבית, שישנם מספר רכיבים בלויים, ואולי אפילו נזילה קטנה פה ושם, או כלי סניטריה שכדאי להחליף בהקדם.

במקרה הזה, בעל הנכס יודע שיש בעיות שכדאי לתקן בתקופה הקרובה, אך הן אינן חמורות או קריטיות. כך ביכולתו להפעיל שיקול דעת נכון באם להשקיע את הכסף בתיקון הכשלים, או אם להימנע משלב זה מתיקון תוך ידיעה הליקויים עלולים להחמיר בעתיד ולהוות בעיה של ממש, על כל המשתמע מכך גם לגבי עלויות התיקון.

עוד דוגמא היא מצב שבו מצאנו ליקויים מעט יותר חמורים, שכבר יש בהם כדי להשפיע באופן ניכר למדי על איכות החיים בדירה. לדוגמא, בעיות רטיבות המתגברות בחורף שעד מהרה יתגלו על הקירות, יפגמו באסתטיקה ובהרגשת השוכרים, יתבטאו בעובש ופטריות וכיוצא בזאת. אמנם לא מדובר בבעיות קריטיות שחובה לתקנן על פי חוק, אולם הן בהחלט עשויות להשפיע על מחיר השכירות שניתן לגבות מהשוכרים.

גם כאן נותנות הבדיקות שלנו מרחב נכון של שיקול דעת לבעל הנכס, שיכול להחליט למשל לתקן את הליקויים ולהביא את הדירה למצב מצוין, דבר שיתבטא גם בשכירות יותר גבוהה. מאידך, אם מצבו הכלכלי אינו מאפשר זאת יוכל לדחות את התיקונים, על כל המשתמע מכך, ולהסתפק בשכר דירה יותר נמוך על נכס פחות אטרקטיבי.

במקרים נדירים הבדיקה עשויה לגלות בעיות וכשלים חמורים יותר, עד כדי כך שאין זה רצוי להשכיר את הדירה או הבית לפני שמבצעים תיקון מקיף. למשל, צנרת כה ישנה ובלויה ממתכת שאי החלפתה כרוכה בסיכון משמעותי לפיצוצים והצפות, או בעיות רטיבות חמורות שעלולות לפגום במבנה עצמו. כך יכול בעל הנכס לקחת את הזמן ולבצע את עבודות התיקון הנדרשות, מבלי להסתבך עם דיירים שכבר נמצאים בנכס וצריכים לפנותו למען מטרה זו.

אילו בדיקות אנו מבצעים?

למעשה, בדיקת דירה לפני השכרה המבוצעת על ידי חברתנו כוללת את כל מרכיבי הצנרת והאינסטלציה. חשוב לציין שמדובר בבדיקות שאינן גורמות נזקים לנכס, עקב שימוש מקצועי ומושכל באביזרים מתקדמים, וכמובן גם ניסיון רב של מעל לשבע עשרה שנה בתחום. בין היתר, אנו בודקים את מצבה של צנרת המים, את המצב של צנרת הדלוחין, את תקינותם של כלי הסניטריה, ואת רמת הלחות בבית. לשם כך אנו נעזרים כאמור באמצעים טכנולוגיים מתקדמים כגון סיב אופטי, מכשיר שמע, מכשיר גז, מד לחות ומצלמה תרמית.

עלויות בדיקת בית לפני השכרה

מטבע הדברים, בדיקת בית לפני השכרה כרוכה בעלויות עבור בעלי הנכס, אולם מדובר בהשקעה משתלמת ומוצדקת. היא מאפשרת להימנע מבעיות בלתי נעימות מול שוכרים, שכן מערכת האינסטלציה והצנרת הן מרכיבים בסיסיים המצויים באחריותו של בעל הבית. לא פעם, בעיות במערכת האינסטלציה יוצרות עוגמת נפש, פוגמות באיכות החיים של הדיירים, ומובילות לאי נעימויות ואף לסכסוכים משפטיים יקרים, אותם בדיקת דירה לפני השכרה מונעת מראש. וכמובן, הבדיקה הזו מועילה לבעל הנכס מבחינת יכולתו לגבות שכר דירה הולם, ושמירה על ערך הנכס תוך מניעת נזקים לתשתיותיו, מרכיביו ותכולתו. 

לפרטים נוספים בנושא ולשיחת ייעוץ מקצועית ללא עלות או התחייבות, הנכם מוזמנים לפנות אלינו בהידרוצ'ק.

קבלו הצעת מחיר משתלמת עוד היום

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם