מדוע איתור רטיבות כל כך חשוב וכיצד הוא מבוצע?

רטיבות בבתים פרטיים, בדירות, במשרדים ובבתי עסק שונים היא תופעה נפוצה למדי העשויה להיגרם מסיבות שונות. במקרים אלו, חשוב לבצע בהקדם בדיקת איתור רטיבות על מנת לטפל בבעיה, לתקן אותה, לשפר את איכות החיים ולמנוע נזקים חמורים יותר בעתיד.

איך זה נראה?

בעיית הרטיבות יכולה להתבטא במגוון רחב של תופעות. כך למשל, במצבי קיצון מדובר בהצפה של ממש ובמצבים פחות קיצוניים ניתן לראות את הנזילה בעין בלתי מזוינת, ו/או לשמוע את קולות הטפטוף מעבר לקירות. יחד עם זאת, במקרים רבים הבעיה פשוט נראית כהצטברות של לחות על הקיר, על הרצפות, על התקרה וכדומה. היא יכולה גם להיראות כהצטברות של משטחים ירוקים-חומים-צהובים של עובש ופטריות באזורים הרטובים, וכמו כן היא יכולה פשוט להיראות בתור עיוותים של הצבע על הקירות, התקלפות של טיח וכדומה. ולפעמים אנשים בכלל לא מבחינים בבעיה ולא חושדים בה, עד שמתקבל חשבון המים מהתאגיד המקומי ורואים שהוא גדול מהצפוי, ואז פונים אל שעון המים ורואים שהוא ממשיך להסתובב גם כשכל הברזים במבנה סגורים.

וכשם שהרטיבות יכולה להתבטא באופנים שונים כך יכולות להיות לה סיבות שונות. למשל, היא יכולה להיגרם כתוצאה מנזילה שמקורה בצנרת הביוב, נזילה מצנרת המים הקרים והחמים שמהווה חלק מתשתיות הבית ומליקויים באיטום. ליקויים באיטום יכולים להיות למשל בין הריצוף ובין קופסת הניקוז, בין הרצפה והקירות, באינטרפוץ וישנם מרכיבים רבים נוספים כגון נזילה מאסלה סמויה, בלאי והתרופפות של חיבורי צנרת וכדומה. ליקויי האיטום יכולה להיות גם בגג המבנה ובקירותיו, ולא פעם קיימת בעיית רטיבות שמקורה בדירה מלמעלה – כלומר מחדר האמבטיה בדרך כלל.

למה חשוב לטפל בנזילות בהקדם?

את הפנייה אל מאתר רטיבות יש לעשות בהקדם האפשרי, בהנחה שלא מדובר בנזילה פשוטה שאתם מסוגלים לתקן בכוחות עצמכם. מדוע הדבר כה חשוב? ראשית, מפני שללא תיקון של הנזילה היא בוודאי לא תיעלם ואף גרוע מכך – היא בהחלט עלולה להחמיר הן מבחינת עוצמתה, והן מבחינת הנזקים שהיא גורמת. הדבר עלול להתבטא למשל בצורך בביצוע תיקונים יותר מורכבים ויקרים בהמשך, ומעבר לכך ישנם נזקים מצטברים.

אחד הנזקים הללו, שהינו חשוב במיוחד, קשור לבריאות שלכם. יש לזכור כי רטיבות היא מצע מועדף על חיידקיים, פטריות ועובש לסוגיהם השונים, כך שהם הולכים ומתרבים לבית, עוברים לחלל האוויר שלו עם תנועת האוויר הטבעית, עם מאווררים ומזגנים, ומכאן מגיעים למערכת הנשימה. זוהי בעיה עבור כולם אך בעיקר לאנשים עם בעיות במערכת הנשימה כמו אסתמטים, ולאנשים עם מערכת חיסונית חלשה כמו ילדים, קשישים וחולים במחלות כרוניות. 

בעיה נוספת היא אסתטית וקשורה לכך שקירות הבית נוטים למשל לאבד את הצבע, להתעוות ולהתקלף, ביחד עם הכתמים של הרטיבות. הדבר נכון גם לגבי עבודה במשרדים ובתי עסק שיש בהם אזורים לא יפים שנראים מוזנחים ולעיתים גם מלווים בריח של טחב. כאמור הנזקים יכולים להחמיר. כך למשל, אם יש בבית פריטים מעץ כמו רצפת דק, שולחנות, ספות, כיסאות וכדומה – הם יכולים להינזק מרטיבות שמגיעה אליהם וגם הלחות הכללית שבאוויר אינה טובה להם. למעשה, רטיבות שאינה מטופלת נוטה להתפשט, בין אם במורד הקירות או לאורך הגג, דבר הגורם להחמרת הפגיעה איכות החיים ובתכולה. היא גם נוטה לפגום בחלקי מתכת המרכיבים את צנרת המים ותשתיות נוספות, דבר שעלול להוביל לבסוף לפיצוץ, לנזילות ממקומות נוספים ואף להצפה.

ניתן לראות אם כן, שישנה חשיבות גדולה לביצוע בדיקת רטיבות בהקדם, עקב הפגיעה באיכות החיים והפגיעה האפשרית בבריאות, ירידה אפשרית בערך הנכס, נזקים יקרים לרהיטים וכדומה. לכך מצטרף גם חשבון המים שהופך גדול ויקר יותר עקב הנזילות, ולא פעם בדירות של בניינים משותפים גם נוצרים סכסוכים עם השכנים מהדירות הסמוכות.

אבל מה זה אומר – בדיקת רטיבות?

כאשר מדברים על איתור רטיבות בבית מתכוונים למעשה למספר פעולות שניתן לבצע. קודם כל, ישנן פעולות שניתן לבצע באופן עצמאי ולעיתים לפתור את הבעיה. כך למשל, איתור רטיבות יכול להיות פשוט על ידי זיהוי נקודת נזילה שקל יחסית להגיע אליה והיא איננה נמצאת מאחורי קיר, ריצוף וכדומה. כלומר, נזילה גלויה שגם אינה מסובכת מדי לתיקון באופן עצמאי. יחד עם זאת, חשוב להבין שמרבית בעיות הרטיבות בבית מקורן בנזילות סמויות. המשמעות היא שאפילו אם אתם מבחינים בכתם העובש או הרטיבות בין הקיר לתקרה, עדיין קשה מאוד לדעת היכן בדיוק מקורה. כאן בדיוק נכנס לתמונה מאתר נזילות.

אם כן, בדיקת רטיבות של המומחה מתחילה בבחינה של תופעות גלויות לעין. במידה שישנו רק חשד, סביר להניח שבעל המקצוע יסגור את כל הברזים בבית ויסתכל על שעון המים הראשי, אשר ייתן לו אינדיקציה לגבי עצם הנזילה וחומרתה. לאור ניסיונו המקצועי יכול המאתר לאמוד בצורה סבירה את האזור שממנו הנזילה יכולה להגיע, ואת התשתיות או האיטום שיכולים לעמוד בבסיס הבעיה. יחד עם זאת, הבנה זו אינה מספקת וצריך כמובן לאתר במדויק את המקור כדי שאפשר יהיה לתקנו.

עד לפני מספר שנים, איתור רטיבות בבית התבצע בצורה מגושמת למדי: בעל המקצוע היה מסתמך על ניסיונו ועל האינטואיציה שלו, ומכאן צריך היה לבצע פעולות יחסית מאסיביות על מנת לזהות את המקור המדויק – למשל להרים ולשבור ריצוף, לשבור קירות, לפרק תקרות גבס וכיוצא בזאת. מדובר היה בעבודות יחסית מורכבות, ממושכות ויקרות שגם יצרו לא מעט לכלוך בדירה – שלא לדבר על הנזקים שהתיקון שלהם היה יקר בפני עצמו. וכל זאת רק על מנת להגיע אל הנקודה המדויקת.

יחד עם זאת, כיום המצב שונה לחלוטין ובידי בעלי המקצוע יש לא מעט כלים המאפשרים לזהות בדיוק את המקור מבלי לבצע עבודות מאסיביות. לפניכם מספר דוגמאות לכלים כאלו.

  • מד לחות – מכשיר זה שנקרא גם פרוטימטר נותן את דרגת הלחות באזורים מסוימים שרוצים לבדוק, שאינם נראים לעין. כך ניתן לגלות האם רמת הלחות המצויה במקום חורגת מהצפוי ולא תקינה, דבר המאפשר לאמוד בצורה יחסית מדויקת את המקום שאליו צריך להגיע על מנת לתקן.
  • מכשירי עזר נוספים – ישנם עוד מכשירים המשלימים את מד הלחות ובעיקר את מצלמה הטרמית שעליה נדבר עוד מעט. לדוגמא, ישנו מכשיר אקוסטי היודע להגביר רעשי טפטוף מים, ובאותו האופן מכוון את בעל המקצוע אל מקור הנזילה על ידי שמיעה דרך קירות, פאנלים וכדומה. כמו כן, ישנו מכשיר הפועל על גז, אשר מחדיר גז אל תוך הצנרת של הבית או הבניין המשותף, ובכך ניתן לגלות מקומות שבהם הוא יוצא החוצה – מקור הנזילה. מכשיר נוסף הינו גלאי תוואי המאפשר לזהות את מהלך הצנרת מחוץ לבית, כגון המיקום והעומק המדויקים שלה.
  • סיב אופטי – מדובר למעשה במעין צינורית ארוכה שבקצה שלה יש מצלמה. בתוך הצינורית יש סיבים אופטיים המאפשרים לקבל את התמונה של מה שקורה בתוך הצנרת, לרבות מפגעים שונים. את התמונה רואה איש המקצוע על הצג שלו וכך אפשר להגיע בדיוק רב אל מקור הרטיבות.
  • מצלמה טרמית – איתור רטיבות במצלמה טרמית מבוסס על מכשיר שיודע לזהות הפרשי טמפרטורות שיוצרים חומרים שונים. כך למשל, יש הבדל בין הטמפרטורה של קיר בטון לזו של קיר עץ, ויש הבדל בין צנרת מים חמים ומים קרים. למעשה, לכל חומר יש את חתימת האנרגיה הייחודית שלו שנפלטת ממנו אל הסביבה, והמצלמה הטרמית שיש בה גלאי רגיש מאוד יודעת להבחין בפליטות אלו. היא מעבירה אל בעל המקצוע את המידע הזה שהראה כמו צבעים "חמים" ו- "קרים" על גבי הצג, וכך ניתן לדעת האם במקום מסוים קיימת חתימת אנרגיה של מים – היכן שאינה אמורה להיות במצב התקין.

אל מי לפנות לאיתור רטיבות

כאמור, על מנת לטפל ברטיבות בבית יש לפנות בהקדם אל מאתר נזילות. יחד עם זאת, אם תכתבו בגוגל את הביטוי "איתור נזילות" בוודאי תקבלו תוך שנייה אלפי תוצאות. לכן, השאלה היא במי כדאי לבחור ואת מי להזמין הביתה. בראש ובראשונה, בחרו בבעל מקצוע המחזיק ניסיון רב. כמו בתחומים מקצועיים רבים אחרים, גם כאן לוותק והניסיון יש משמעות, שכן הם יכולים להתבטא ביכולת מהירה ומדויקת יותר לזיהוי הבעיה ולהצעת פתרונות התמודדות עימה. 

דבר נוסף שחשוב לוודא הוא שבעל המקצוע מחזיק במכשור מיוחד ומתקדם כפי שתיארנו לעיל. זכרו שמדובר בציוד המונע פעולות מאסיביות ויקרות שלא לצורך. אין אנו אומרים שהשימוש בציוד איתור רטיבות מתקדם מונע לחלוטין עבודות על המבנה, אולם הוא ללא ספק מקטין אותן לעומת הסתמכות על תחושות בטן בלבד.  כמובן שצריך לפנות אך ורק אל בעלי מקצוע המתמחים בשירות, וזאת יש לברר מולם מיידית. עוד יש לברר את זמינותו של בעל המקצוע והאם הזמינות מספיק טובה עבורכם, כאשר הדבר תלוי בחומרת הבעיה ודחיפותה. 

מלבד זאת יש לתת את הדעת על שאלת העלויות. בתחום איתור רטיבות בבית אין מחירון אחיד המחייב את כולם, ולעיתים גם קשה לתת מראש הצעת מחיר מדויקת שלא תשתנה. יחד עם זאת, אם קיבלתם הצעה נמוכה משמעותית מהמקובל בשוק כדאי לבחון מדוע כך הדבר – אם המחיר האטרקטיבי בא על חשבון המקצועיות ו/או השירות, אולי כדאי לעבור להצעה הבאה.

בדיקת רטיבות לפני רכישת דירה

כפי שראינו, איתור רטיבות מבוצע בדרך כלל כאשר יש בעיה קיימת בדירה או בבית, במשרד או בבית עסק. יחד עם זאת, שירותי מאתר רטיבות נדרשים לא פעם גם לפני קניית דירה. בעיות רטיבות יכולות גם להיות סמויות, כאמור, כאשר המוכר לעיתים אינו מודע אליהן או מנסה להסתירן. לכן, כחלק מביצוע בדק בית לפני רכישת דירה ראוי לבצע גם איתור רטיבות בבית עם אמצעים מתקדמים, על מנת להבטיח שהכל כשורה ושלא יהיה צורך בתיקונים עד מהרה.

בשורה התחתונה

אם יש לכם רטיבות בבית, או אפילו חשד לכך, כדאי להזמין בהקדם שירות איתור רטיבות במצלמה טרמית ובאמצעים נוספים. חברת הידרוצ'ק מתמחה באיתור נזילות צנרת מים, ביוב ותשתיות. זכרו כי נזילות אינן מתקנות את עצמן ונוטות להחמיר, לכן הזמנת השירות כיום תחסוך לכם בנזקים מצטברים ובהוצאות יותר יקרות בהמשך הדרך.

קבלו הצעת מחיר משתלמת עוד היום

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם