איתור נזילות סמויות ותת קרקעיות

איתור נזילות סמויות, לרבות נזילות המגיעות מתחת לפני הקרקע, מצריך ידע הולם מצד איש המקצוע כמו גם ציוד מתקדם החל במצלמה תרמית וסיב אופטי ועד למד לחות ומכשיר איתור בגז. ככלל, מטרתם של אמצעים אלו היא לאפשר זיהוי מדויק של הנזילה מבלי לגרום לנזקים מיותרים למבנה ולתשתיות.

 

גורמים לנזילות תת קרקעיות

מקורן של נזילות תת קרקעיות היא לרוב מערכת הביוב המקשרת בין הצנרת של המבנה הפרטי לצנרת הציבורית. מערכת זו מובילה את המים שיוצאים ממכשירי הקצה השונים בבית, ביניהם אסלות, כיורים, אמבטיה, מקלחת, מדיחי כלים, מכונות כביסה וכדומה. במרבית המקרים מדובר במערכות המורכבות מצנרת חזקה, בין אם בטון או מתכת. ואולם, לאור העומסים הרבים מבפנים ומבחוץ עלולות עם הזמן להיווצר נזילות. לדוגמא, הנזילה יכולה להיגרם עקב הצטברות של חומרים קשים והגדלה משמעותית של הלחץ הפנימי, דבר המוביל לעיוותים של חלקים – בעיקר כאלו המחברים בין צינורות. כמו כן, נזילה תת קרקעית יכולה להיגרם בגלל שורשי עצים ההולכים וחודרים אל חיבורי הצנרת בעודם מחפשים את מקורות המים ואת החומרים האורגאניים העוברים בצינורות. אחרי החדירה הראשונית הולך השורש ומתעבה ובכך מרחיב את הסדקים ואת חומרת הנזילה. 

 

איתור של נזילות תת קרקעיות

עד לפני מספר שנים, איתור נזילות תת קרקעיות היה כרוך בעבודה רבה, מאסיבית ומורכבת במקרים רבים. בהיעדר ציוד משוכלל וייעודי, לא ניתן היה לראות מעל לפני הקרקע את מה שקורה מתחתיה, וגם אם היו סימני רטיבות או ריחות בנקודה ספציפית, עדיין היה צריך לחפור בצורה נרחבת ולהתחקות אחר נדידת המים לאורך האדמה. כתוצאה מכך, לא פעם היו נוצרים נזקים מיותרים למערכת הביוב, שהיו מצריכים כמובן גם תיקונים יקרים, וזאת לצד עלותן של עבודות החפירה והאיתור בפני עצמן. 

איתור נזילה במצלמה טרמית לתיקון נקודתי של הנזילה

ואולם, כיום יש כאמור מכשירים מתקדמים המאפשרים זיהוי מהיר ויעיל בהרבה, ללא נזקים מיותרים. אחד הכלים הבולטים הינו סיב אופטי, כבל באורכים שונים שבקצהו יש מצלמה המעבירה לצג של איש המקצוע את התמונה שמתוך הצנרת. ישנם סוגים שונים של סיבים כאלו המשתנים באורכם ובקוטרם, במצלמה הנמצאת בראשם, ביכולת הדחיפה שלהם פנימה לתוך הצנרת, ובאמצעים טכניים נוספים. כך ניתן לעבור ולהגיע את למקום שבו יש סתימה או נזילה תת קרקעית, ולהבין היכן בדיוק צריך לחשוף את הצנרת ולתקנה.

 

מקורן של נזילות סמויות בבית

גם נזילות סמויות בבית יכולות להגיע ממקורות שונים. לעיתים לא מדובר דווקא ב- "נזילה" אלא בכשל באיטום של הקירות, של הרצפות או של הגג. במקרים אחרים מדובר בנזילות שמקורן בחיבורי צנרת היוצאת אל תוך הקיר ממכשירי הקצה השונים, לעיתים מדובר במים שמקורן בצנרת העוברת מתחת למרצפות, וישנן סיבות אחרות. נזילות מסוגים אלו פוגמות באופן משמעותי באסתטיקה של הבית וברווחת הדיירים, למשל בגלל עליה ברמת הלחות ופגיעה בנשימה, בגלל פגיעה בתכולת הבית בדגש על פריטים העשויים מעץ, בגלל ריבוי של עובש וחיידקים, ועוד. מכאן שחשוב לזהות את מקור הבעיה ולפתור אותה בהקדם האפשרי.

 

איתור נזילות סמויות בבית

בדומה למקרה של נזילות תת קרקעיות, גם איתור נזילות סמויות בבית מבוצע כיום עם כלים מתקדמים. המטרה היא, שוב, למנוע נזקים מיותרים שנגרמים עקב שבירת קירות, קידוחים, הרמת ריצוף וכדומה, רק על מנת לאתר את הבעיה. אכן, לעיתים קרובות גם כשקיימים סימנים נקודתיים המעידים על הנזילה, יכול להיות מרחב רב ביניהם לבין מקורה. כאן נכנסים לתמונה אמצעים מיוחדים כמו מצלמה תרמית.

המצלמה התרמית היא מכשיר מיוחד בעל רגישות גבוהה לחום ולקור, ובקיצור לטמפרטורה של עצמים שונים שהיא מצלמת. התמונה שהיא מסופקת מורכבת לרוב מאזורים יותר כהים המעידים על טמפרטורה נמוכה ומאזורים יותר בהירים המעידים על טמפרטורה גבוהה. 

באמצעותה ניתן לראות דרך התמונה שעל הצג היכן יש הצטברות של נוזלים במקום שלא אמור להיות רטוב, וגם להיפך: מהם האזורים היבשים. בצורה זו חוסכים חלק נכבד מעבודות השבירה המלכלכות, המטרידות והיקרות, לרבות את התיקונים הנלווים אליהן. לצד המצלמה התרמית ניתן לעשות שימוש בעוד אמצעים מתקדמים, כגון מד לחות שנקרא פרוטימטר, מכשיר שמע ייעודי המגביר קולות של טפטוף, ועוד.

 

הדירוצ'ק מבצעת איתור נזילות סמויות ותת קרקעיות עם ניסיון ומקצועיות ללא פשרות.

קבלו הצעת מחיר משתלמת עוד היום

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם